تبلیغات
داستانهای عبرت آموز واقعی - نماز شب و شب زنده داری و خلوت با خدا : نماز شب و اهمیت آن

نماز شب و شب زنده داری و خلوت با خدا : نماز شب و اهمیت آن

نویسنده : حمید محمدپور
ارسال شده در: داستان های عبرت آموز مذهبی ،

شب و شب زنده‌ داری

 تا آخرش بخونید و فکر + عمل کنید و نتیجه رو ببینید.

عبادت و راز و نیاز با تنها معبود جهان هستی، آن هم در دل تاریك شب، برای «اهل دل» لذّتی فوق العاده و غیر قابل وصف دارد!.

آنان كه توفیق شب زنده‌داری نصیبشان می‌شود و قطره‌ای از محبت پروردگار بر مشام جانشان رسیده است، تمام دنیا و آنچه در آن است، در نظرشان كوچك و حقیر است.

سیّد السّاجدین امام زین العابدین (ع) در مناجات با حضرت حق، عرضه می‌دارد ...

«ای معبود من! كیست كه شیرینی محبّتت را چشیده باشد و آنگاه از تو رویگردان گشته و دیگری را به جای تو مقصد و محبوب خود قرار دهد؟!.

و كیست كه با قُرب تو مأنوس گشته باشد و آنگاه آرزوی دل به دیگری بستن و به غیر تو پیوستن را به سّر ضمیر خویشتن راه دهد؟!».

آری هنگام «شب» برای خلوت با «محبوب» و راز و نیاز با «معبود» و قرار دادن جان در رهگذر نفحات اهلی و تقرب یافن به پروردگار و عرض نیاز عاشقانه به درگاه خدا بهترین فرصت است.

رمز موفقیت همه انبیاء و اولیاء و صالحان و علماء مناجات در دل شب بوده است، اكثر عنایات ربّانی بر انبیاء عظام در سحرگاهان روی داده است.

پیامبر گرامی اسلام (ص) در چهل شب، در وادی طور به لقاء پروردگار نائل شد.

آری عاشقان حضرت حق، پیوسته انتظار می‌كشند كه وقت شب فرا رسد و پرده ظلمت شب بین آنان و دیگران حائل گردد تا خلوتخانه اُنس با حضرت معبود تشكیل دهند.

خداوند مهربان به تمامی بندگان خود نظر لطف فراوانی دارد تا آنجا كه به بنده خود می‌گوید:

«بنده من! نماز شب بخوان كه آن یازده رکعت است».

اما بنده به خدا می‌گوید: خدایا! خسته‌ام نمی‌توانم نیمه شب یازده رکعت بخوانم.

بنده من! دو رکعت نماز شفع و یک رکعت نماز وتر را بخوان.

اما بنده به خدا می‌گوید: خدایا! خسته‌ام برایم مشکل است نیمه شب بیدار شوم.

بنده من! قبل از خواب این سه رکعت را بخوان.

اما بنده به خدا می‌گوید: خدایا! سه رکعت زیاد است.

بنده من! فقط یک رکعت نماز وَتر را بخوان.

اما بنده به خدا می‌گوید: خدایا! امروز خیلی خسته شده‌ام آیا راه دیگری ندارد؟

بنده من! قبل از خواب وضو بگیر و رو به آسمان بکن و بگو یا الله.

اما بنده به خدا می‌گوید: خدایا! من در رختخواب هستم و اگر بلند شوم خواب از سرم می‌پرد!.

بنده من! همانجا که دراز کشیده‌ای تیمم کن و بگو یا الله.

اما بنده به خدا می‌گوید: خدایا! هوا سرد است و نمی‌توانم دستانم را از زیر پتو بیرون بیاورم.

بنده من! در دلت بگو یا الله، ما نماز شب برایت حساب می‌کنیم.

اما بنده اعتنای نمی‌کند و می‌خوابد.

پس خداوند به ملائكه خود می‌گوید: ملائکه من، ببینید من اینقدر ساده گرفتم اما بنده من بی‌اعتنا است و خوابیده است. چیزی به اذان صبح نمانده او را بیدار کنید دلم برایش تنگ شده است امشب با من حرف نزده است.

خداوند، دو بار او را بیدار کردیم اما باز هم خوابید.

ملائکه من، در گوشش بگوید پروردگارت منتظر توست.

پروردگارا باز هم بیدار نمی‌شود!

اذان صبح را می‌گویند هنگام طلوع آفتاب است.

ای بنده بیدار شو نماز صبحت قضا میشود.

خورشید از مشرق سر بر می‌آورد خداوند رویش را بر میگرداند و می‌گوید:

ای ملائکه من، آیا حق ندارم که با این بنده قهر کنم؟

 

   شبانگاه

 

شب هنگام است كه افراد خانواده از تلاش و كوشش روزانه، خسته به خانه برمی‌گردند.

 

در هنگام شب، افراد خانواده یكی یكی گرد هم می‌آیند و همدیگر را پس از ساعتها دوری و فراق می‌بینند و با تازه شدن دیدار و ملاقات با عزیزان خویش و اعضای خانواده انبساط خاطر پیدا كرده و رفع خستگی می‌كنند. دور هم جمع می‌شوند و به انتقال تجربیات و بیان مشكلات خود می‌پردازند و با همدلی و همفكری سعی می‌كنند تا همدیگر را یاری و كمك نمایند.

 

همچنین زن و شوهر پس از چندین ساعت دوری از هم، در هنگام شب دوباره همدیگر را ملاقات می‌كنند و خاطره عشق‌ها و دوست داشتن‌ها و محبت‌هایشان را با دیدن هم، تجدید می‌كنند و با مؤانست و همزبانی خستگی‌های روزانه را از تن به در می‌كنند.

 

شب فرصت خوبی برای دیدار با اقوام و انجام صله رحم است. در این دیدارها و شب نشینی‌ها افراد فامیل و دوستان و آشنایان فرصت خوبی برای ملاقات و با خبر شدن از هم و همفكری و همكاری و همیاری دارند.

 

یكی از مواهب دیگر شب، استراحت و تجدید قوای انسان است.

 

كارهای روزانه، باعث خستگی بدن و روح انسان می‌شود و قوای انسان در پایان روز تقریباً رو به اتمام است و خستگی ناشی از كار و فعالیت بر وجود انسان چیره شده است. استراحت و خواب شبانه فرصت منحصر بفردی برای استراحت جسمی و روحی انسانها و تجدید قوای بشر است. از آیه هم استفاده می‌شود كه شب مناسبترین زمان برای آسایش و استراحت انسانها است. مؤید این مطلب بیماریهایی است كه در افراد شب كار بروز می‌كند. كسانی كه در شب به جای استراحت و تجدید قوا به كار و فعالیت می‌پردازند در معرض بیماریهای متعددی قرار می‌گیرند به عنوان مثال: كار در شیفت شب و زیر نور لامپ، احتمال ابتلا به سرطان سینه را در زنان افزایش می‌دهد. نتایج دو تحقیق جداگانه و مستقل نشان داده است كه كار كردن در ساعات شب و زیر لامپ‌های قوی، باعث كاهش ترشح هورمون ملاتونین و افزایش سطح استروژن در زنان شده و در نتیجه احتمال ابتلا به سرطان سینه را تا 60 درصد افزایش می‌دهد.

 

بر اساس این مطالعات، قرارگرفتن در این شرایط به مدت طولانی، احتمال دچار شدن به این بیماری را بیشتر می‌كند. در یكی از این تحقیقات كه توسط مركز مطالعات سرطان «فردهاچینسون» سیاتل به سرپرستی دكتر اسكات دیویس انجام شده، سابقه كار 763 زن مبتلا به سرطان سینه و 741 زن سالم مورد مطالعه قرار گرفت. نتیجه این مطالعه نشان داد در زنانی كه حدود سه سال در ساعات شب كار كرده‌اند، احتمال ابتلا به سرطان سینه در حدود 40 درصد بیشتر بوده و در كسانی كه بیش از سه سال در این شرایط قرار داشته‌اند، این احتمال به 60 درصد می‌رسد.

 

یكی دیگر از بیماریهایی كه افراد شب كار به آن دچار می‌شوند بیماری «ناكرولپسی» است. بیماران مبتلا به این بیماری بدون اختیار در روز چرت می‌زنند و به خواب می‌روند و با توجه به اینكه این حالت ناگهانی و در حالات مختلف مثلا هنگام عبور از خیابان یا در حین انجام كار بروز می‌كند. برای مبتلایان به آن، خطرناك است. بعد دیگر و پر اهمیت شب، تهجد و راز و نیاز با آفریدگار بی‌نیاز است. بسیاری از امور مهم در شب اتفاق می‌افتد.

 

از بعد دیگر نیز این مطلب قابل توجه است كه در قدیم كه وسایل امروزی نبود و مسافرت در روز به دلیل گرمای زیاد و طاقت فرسا بود، كاروان‌های تجارتی و مسافرتی از شب برای حركت و مسافرت استفاده می‌كردند. لشكریان در شب بسوی دشمن حركت كرده شبیخون می‌زدند و ...

 

حضرت علی (ع) در نامه 11 نهج البلاغه خطاب به زیادبن نصر حارثی و تشریح بن‌ هانی كه همراه با لشكر آن حضرت بسوی شام می‌رفتند چنین توصیه فرموده‌اند:

 

«... و چون تاریكی شب شما را پوشاند، نیزه داران را در اطرف لشكر (برای محافظت) بگمارید و جز اندكی نخوابید ...

 

فواید و آثار شب در زندگی انسانها، حیوانات، گیاهان و حتی آفرینش آنقدر زیاد است كه قابل شمارش نمی‌باشد .

منبع :

http://www.3erat.com

 
دیدگاه ها : نظرات
متن نظر :